Jesienne oczyszczanie z Fit Dietą

Jesień to idealny moment na wykonanie diety DETOX ze względu na dostępność świeżych warzyw i owoców oraz ich jakość i smak. Dlatego kucharze Fit Diety wraz z dietetykami opracowali nowe receptury na jesienne smoothie, które pomogą Ci się oczyścić, a także zgubić kilka nadprogramowych kilogramów.
Na czym polega dieta DETOX?

Dieta, którą zmodyfikowaliśmy jest  na bazie smoothie, a  to zdrowsza wersja diety sokowej. Stosowana jest w celu szybkiej redukcji masy ciała oraz detoksykacji organizmu. Maksymalny czas diety wynosić powinien 5 dni.  Optymalny czas trwania detoksu to 3 dni.

Dieta ta polega na codziennym piciu, o regularnych porach,  koktajli ze świeżo zmiksowanych warzyw i owoców. Dieta składa się z 5 smoothie, a każde z nich zapakowane jest do butelki o pojemności 475 ml i zastępuje posiłek. 

 Stosowanie diety sokowo-koktajlowej prowadzi do spadku masy ciała o 2-3 kilogramy w ciągu kilkudniowej kuracji odchudzającej. Warzywa i owoce, które są podstawowymi składnikami jadłospisu w tej diecie dostarczają dużych ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę układu trawiennego i przyspiesza procesy przemiany materii. 

Dlaczego warto  zastosować dietę DETOX?

Toksyny, to trucizny organiczne wytwarzane przez drobnoustroje, rośliny i zwierzęta. Dostają się one do naszego organizmu głównie z pożywienia, poprzez skórę, a także w trakcie procesu oddychania. Jeśli występują one w nadmiarze w organizmie, to mogą prowadzić do uszkodzenia najważniejszych organów, czyli wątroby, trzustki, jelit oraz niektórych elementów układu nerwowego. Głównym założeniem diety oczyszczającej jest redukcja ilości toksyn w organizmie, a  gubienie kilogramów jest efektem ubocznym. Natomiast dieta ta jednak cieszy się dużym powodzeniem u kobiet, które chcą szybko zgubić kilka kilogramów na przykład przed jakąś okolicznością, ważnym wyjściem –  chcą ładniej wyglądać i czuć się lepiej w sukience. Nie jest to sposób na odchudzanie, ale rzeczywiście pomaga w dopięciu się w za ciasne ubrania jeśli przez jakiś czas odpuściliśmy sobie zdrowe odżywianie.

Czy muszę się przygotować do detoksu?

Do diety detoksykującej należy się odpowiednio przygotować. Kilka dni przed rozpoczęciem diety, należy odstawić ciężkie, tłuste i smażone potrawy i zrezygnować z fast foodów, napojów gazowanych i przetworzonej żywności. Przygotowując się do diety oczyszczającej, należy zrezygnować również z papierosów, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty. – tych produktów nie powinno się stosować również w trakcie trwania diety.

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Efekty przeprowadzonej detoksykacji organizmu widoczne są bezpośrednio po zakończonej kuracji oczyszczającej lub jeszcze podczas jej trwania. Najbardziej widocznym objawem detoksu organizmu będzie utrata nadmiaru wody, usprawnienie pracy jelit i redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha – w zależności od długości i intensywności trwania diety oczyszczającej, można liczyć na zrzucenie nawet 2-3 zbędnych kilogramów. Najważniejsze jest jednak to, że detoks pozwala na odtrucie organizmu i pozbycie się tych substancji, które powodowały wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, np. bóle głowy, zmęczenie, apatię, alergie, obrzęki czy senność. Po kilkudniowym oczyszczaniu organizmu można zauważyć następujące efekty:  poprawa samopoczucia, zwiększenie energii, motywacja do dalszego działania.

Należy jeszcze pamiętać, by podczas stosowania diety pić odpowiednią ilość wody, tj. 0,03l / kg masy ciała, dla przykładu osoba ważąca 70 kg, powinna wypić w ciągu dnia 2,1 l wody. Niestety bez picia wody nie uda nam się osiągnąć żadnych spektakularnych efektów.

Czy każdy może zastosować taką dietę?

Diety oczyszczającej organizm nie mogą stosować osoby chore, niedożywione (BMI < 18,5), kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jak również osoby z zaburzeniami układu pokarmowego, krążeniowego, moczowego, osoby chore na cukrzycę oraz na choroby nowotworowe. Nie jest wskazana ona również dla dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania oraz osób aktywnych fizycznie.